10 najlepszych darmowych programów do modelowania 3D dla początkujących (2023)

Modelowanie 3D wymaga dużo praktyki, ale każdy może się tego nauczyć. Sprawdź 10 najlepszych darmowych i łatwych narzędzi do modelowania 3D dla początkujących w 2020 roku.

10 najlepszych darmowych programów do modelowania 3D dla początkujących (1)

Zanim Twój pomysł zostanie zrealizowany, poprzez wykonanie wydruku na drukarce 3D, najpierw będzie potrzebny model, przygotowany w oprogramowaniu do projektowania 3D. Ten cyfrowy obszar roboczy, umożliwia tworzenie, łączenie i udoskonalanie kształtów 3D w dowolny obiekt, jaki można sobie wyobrazić.

Być może masz dość polegania na repozytoriach modeli 3D lub chcesz po prostu nauczyć się projektowania. Aby to zrobić, musisz wybrać i zapoznać się z jednym z wielu programów do modelowania 3D dostępnych w Internecie.

Modelowanie 3D dla początkujących lub tych, którzy nie znają świata CAD, może być mylące i może być początkowo trochę frustrujące, ale znajomość opcji i nauka podstawowych pojęć jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie.

Modelowanie 3D jest niezbędną umiejętnością, gdy chcesz tworzyć lub projektować własne obiekty.Jako początkujący w tym temacie i przy obecnej ofercie oprogramowania do modelowania 3D, może być trudno wybrać taki, który odpowiada Twoim potrzebom, ale nie martw się.

Przedstawiamy: bez żadnej konkretnej kolejności, oto lista 10 najlepszych programów do modelowania 3D dla początkujących. Nawet jeśli nie masz doświadczenia, powinieneś być w stanie korzystać z następujących programów z odrobiną cierpliwości i praktyki.Co najważniejsze, wszystkie są bezpłatne i stosunkowo łatwe w użyciu!

OprogramowanieFormat plikówKorzystanie z oprogramowania
TinkerCADOBJ, SVG, STL, PARTPrzeglądarka internetowa
VectaryOBJ, DAE, USDZ, GLB, gITF, STLPrzeglądarka internetowa
SketchUp FreeSKP, STL, PNGPrzeglądarka internetowa
MeshmixerAMF, MIX, OBJ, OFF, STL, 3MFWindows, Mac, Linux
FreeCADSTEP, IGES, OBJ, STL, DXF, SVG, DAE, MoreWindows, Mac, Linux
SculptrisOBJ, GOZWindows, Mac
3D Slash3dslash, OBJ, STL, FBX, Collada, gITFWindows, Mac, Linux, Raspberry Pi lub przeglądarka internetowa
Wings 3D3DS, FBX, OBJ, DAE, LWO, WRL, RWX, STL, XMLWindows, Mac, Linux
LeopolyOBJ, STLPrzeglądarka internetowa
BlocksCADDXF, OFF, STLPrzeglądarka internetowa

TinkerCAD to łatwe w użyciu i darmowe oprogramowanie do modelowania 3D, stworzone przez Autodesk.

Dzięki przyjaznemu interfejsowi i mnóstwu zasobów edukacyjnych, TinkerCAD został zaprojektowany do celów edukacyjnych, szczególnie dla dzieci i osób bez doświadczenia z oprogramowaniem do modelowania 3D. Dostęp do tego internetowego narzędzia CAD, można uzyskać za pośrednictwem przeglądarki.

TinkerCAD uczy wszystkich podstawowych pojęć 3D, umożliwiając przekształcenie pomysłu w model CAD, po prostu upuszczając i przeciągając prymitywne kształty, takie jak kostki, cylindry i kule. Stąd możesz przesuwać, obracać, skalować każdy kształt, a następnie grupować je razem, aby utworzyć skomplikowany model 3D, który chciałeś zaprojektować.

TinkerCAD zapewnia również użytkownikom możliwość projektowania, programowania i symulacji zespołów elektronicznych, a także funkcję o nazwie Codeblocks, która wykorzystuje linie kodu do tworzenia obiektów 3D.

(Video) Jak zrobić swój pierwszy projekt do druku 3D

Dla jakiej grupy użytkowników został stworzony TinkerCAD? Dla uczniów i innych osób bez doświadczenia, w korzystaniu z oprogramowania do modelowania 3D.

Gdzie znaleźć oprogramowanie? TinkerCAD

Vectary twierdzi, że jest „najłatwiejszym narzędziem do projektowania 3D i AR w Internecie” i ma bardzo dobre argumenty na poparcie tego stwierdzenia.

Po pierwsze, Vectary to oprogramowanie online z możliwością modelowania 3D i renderowania obrazów w czasie rzeczywistym.Został stworzony dla projektantów i twórców zajmujących się projektowaniem graficznym, projektowaniem produktu, projektowaniem gier, a także drukowaniem 3D, ale może być używany przez wszystkich zainteresowanych modelowaniem 2D i 3D.

Ten darmowy program do modelowania 3D, nie wymaga wcześniejszego doświadczenia, a jedynie podstawowej znajomości koncepcji projektowych. Działa z interfejsem przeciągania i upuszczania, w którym można wykorzystywać obiekty 3D z obszernej biblioteki. Początkujący mogą także wykorzystać asortyment wstępnie renderowanej typografii 3D, nagłówków internetowych, projektowania pakietów i innych.

Oprócz łatwego w obsłudze interfejsu, Vectary oferuje również narzędzia do udostępniania i współpracy, dzięki czemu korzystanie z niego jest nie tylko przyjemne, ale także łatwe do łączenia się z innymi.

Chociaż dostępna jest darmowa wersja, istnieje ograniczenie liczby projektów, które można utworzyć. Oprogramowanie nakłada także znak wodny na twoje dzieła. Niemniej jednak jest to świetne i potężne narzędzie dla początkujących. Jeśli stwierdzisz, że ten program spełnia Twoje oczekiwania i zechcesz uzyskać dostęp do wersji premium, będzie to Ciebie kosztować 12 USD miesięcznie.

Czy Vectary jest dla Ciebie? Jeśli jesteś osobą początkującą, która chce się dowiedzieć więcej o świecie projektowania produktów, projektowania gier wideo, projektowania graficznego lub drukowania 3D, to odpowiedź brzmi: tak, ten program jest dla Ciebie.

Gdzie znaleźć oprogramowanie? Vectary

SketchUp istniejący od 2000 roku, uważany jest przez wielu za najłatwiejszą i najbardziej elastyczną dostępną aplikację 3D. Ma kilka dostępnych wersji, z których jedna jest całkowicie darmowa.

Skupimy się na wersji darmowej, ponieważ jest ona najbardziej dostępna dla początkujących. Każdy może korzystać z SketchUp Free, po prostu tworząc konto na stronie internetowej. Darmowa wersja, to oprogramowanie oparte na przeglądarce i jest to świetny wybór na początek, ze względu jasne i intuicyjne narzędzia oraz niezwykle przyjazny interfejs użytkownika.

SketchUp Free może nie mieć pełnego zestawu funkcji, które oferują Premium i Studio, ale jest nadal bardzo potężnym narzędziem. Dzięki niemu będziesz mieć dostęp do wspaniałego modelera 3D, dzięki czemu będziesz mógł projektować duże i złożone obiekty bez ograniczeń. Znajdziesz tam również nieskończoną gamę modeli generowanych przez użytkowników, które można pobrać, a także 10 GB przestrzeni dyskowej w chmurze.

SketchUp, pierwotnie stworzony dla architektów, projektantów i twórców filmowych, to świetne oprogramowanie do modelowania 3D dla początkujących i zaawansowanych użytkowników.Jeśli zdecydujesz się przejść do wersji Premium, możesz nawet dodać wtyczki lub narzędzia w celu zwiększenia wydajności i możliwości oprogramowania.

Dla jakiej grupy użytkowników został utworzony SketchUp Free? Dla początkujących, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności modelowania 3D w interfejsie nawigacyjnym, bez zbyt wielu ograniczeń.

Gdzie mogę znaleźć oprogramowanie? SketchUp

10 najlepszych darmowych programów do modelowania 3D dla początkujących (5)

(Video) NAJLEPSZE DARMOWE PROGRAMY DO RYSOWANIA

Meshmixer, to dość proste oprogramowanie do modelowania 3D opracowane przez Autodesk, stworzone, aby pomóc użytkownikom w łatwym manipulowaniu, dodawaniu i łączeniu modeli 3D. Mówiąc prościej, to jest jak Adobe Photoshop dla modeli 3D lub, jak to ujęła strona internetowa oprogramowania, „szwajcarski scyzoryk” do siatek 3D.

To sprawia, że ​​jest to świetny program dla początkujących, szczególnie dla osób zainteresowanych drukiem 3D. Czemu? Cóż, Meshmixer ma funkcje dostosowane do procesu drukowania 3D. Możesz dodawać podpory, ustawiać model na obszarze platformy roboczej oraz wykorzystywać funkcję konwersji do bryły, w celu przygotowania projektu dla drukarki 3D.

Jest również idealny dla osób korzystających ze skanerów 3D, które chcą wyczyścić i naprawić świeżo uchwycony model. Patrząc na to z punktu widzenia podstawowego narzędzia do modelowania 3D, Meshmixer ma możliwość edycji, naprawy i optymalizacji dowolnego modelu. Posiada również różne narzędzia do rzeźbienia objętości i powierzchni, naprawy siatki, automatycznego wyrównywania powierzchni, a także różne sposoby analizy i optymalizacji modelu.

Być może nie wszystko będzie jasne i proste, aby od razu w pełni wykorzystać ten program, ale trochę czasu i cierpliwości pozwoli Ci przejść od etapu początkującego, do poziomu eksperta. Co najważniejsze, Meshmixer jest całkowicie bezpłatny dla wszystkich.

Czy Meshmixer będzie dla Ciebie dobrym wyborem? TAK: jeśli jesteś osobą początkującą, która chce przygotować plik STL lub skan 3D do wydrukowania na drukarce 3D.

Gdzie mogę znaleźć oprogramowanie? Meshmixer

Uruchomiony w 2002 roku FreeCAD, to parametryczne oprogramowanie 3D typu open source, które stało się alternatywą dla innych drogich programów, takich jak AutoCAD. Umożliwia użytkownikom łatwą modyfikację projektów 3D, zapisując wszystkie zmiany i umożliwiając powrót do dowolnego punktu w historii modelu.

Jak sama nazwa wskazuje, korzystanie z niego jest całkowicie bezpłatne.Posiada pełny zestaw narzędzi projektowych, które pozwalają użytkownikom tworzyć bardziej szczegółowe i złożone modele.Funkcje obejmują modułową architekturę, która umożliwia montaż wtyczek do podstawowej aplikacji, Sketcher do kształtów 2D, robotyczną symulację, a także moduł Path dedykowany do obróbki mechanicznej, takiej jak frezowanie (CAM).

FreeCAD może nie być najłatwiejszym oprogramowaniem dla początkujących, ale włożenie wysiłku w opanowanie tego programu naprawdę otworzy Twój świat na projektowanie 3D. To oprogramowanie jest open source, dzięki czemu użytkownicy i programiści mogą dodawać nowe moduły i narzędzia na przestrzeni lat.

Dla kogo jest przeznaczone, to bezpłatne oprogramowanie do modelowania 3D? Jest to prawdopodobnie najlepsza opcja dla początkujących, którzy chcą w pełni zaangażować się w świat CAD, ale nie dla osób o słabym sercu:)

Gdzie mogę je znaleźć? FreeCAD

Sculptris to oprogramowanie 3D, skoncentrowane na cyfrowym rzeźbieniu. Można go uznać za wprowadzenie do bardziej profesjonalnego oprogramowania, takiego jak Z-Brush, ponieważ oba programy zostały opracowane przez Pixologic.

Zaprojektowany dla początkujących, którzy chcą wkroczyć w świat projektowania 3D, Sculptris jest łatwy do nauczenia się dla tych, którzy mają niewielkie doświadczenie.

Ten unikalny program do rzeźbienia, pozwala użytkownikom edytować dowolną siatkę za pomocą różnych pociągnięć pędzlem. Użytkownicy pracują z czymś, co można nazwać bryłą gliny, którą można następnie starannie wyrzeźbić za pomocą kilku narzędzi. Możesz także kształtować wewnętrzną strukturę tak zwanej „gliny”, a także mapować i malować tekstury, po zakończeniu kształtowania rzeźby.

Oprogramowanie jest nadal dostępne za darmo na stronie Pixologic, ale nie jest już rozwijane, więc należy mieć na uwadze, że może nie działać poprawnie na nowszych systemach operacyjnych. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się, jak tworzyć cyfrowe rzeźby, warto spróbować.

Czy Sculptris będzie dla Ciebie dobrym wyborem? TAK: jeśli jesteś początkującą osobą, która jest bardziej zainteresowana nauką rzeźbienia cyfrowego, niż tradycyjnym modelowaniem 3D CAD.

Gdzie mogę znaleźć oprogramowanie? Pixologic

(Video) NAJLEPSZE DARMOWE PROGRAMY DO ANIMACJI 🤑 TOP5

10 najlepszych darmowych programów do modelowania 3D dla początkujących (8)

3D Slash, to darmowe oprogramowanie do modelowania 3D, oparte na przeglądarce, które zostało zaprojektowane w oparciu o proces budowania bloków, podobny do popularnej gry Minecraft. Użytkownicy mogą modyfikować poszczególne kostki za pomocą szerokiej gamy narzędzi, które znajdziesz w swoim własnym warsztacie, takich jak młotek, kielnia, dłuto, drewno i wiertło.

Program ten, dostosowany jest zarówno dla początkujących, jak i ekspertów. Jest łatwy do opanowania i umożliwia tworzenie modeli do druku 3D w mgnieniu oka.

Oferuje intuicyjne i praktyczne podejście do modelowania 3D. Jeśli nie masz własnej drukarki 3D, możesz wysłać modele bezpośrednio do internetowej usługi drukowania 3D i zamówić wydruk z dostawą do domu.

Pomimo prostego interfejsu, twórcy 3D Slash kontynuują aktualizację i ulepszanie oprogramowania. Na przykład najnowsza funkcja pozwala użytkownikom mapować zdjęcia i tekst bezpośrednio na model. W 3D Slash znajdziesz także narzędzie do grawerowania. Dzięki 3D Slash, nie potrzebujesz zbyt dużego doświadczenia ani szkolenia, dzięki czemu jest kuszącą opcją dla studentów i początkujących projektantów.

Dostępna jest również płatna wersja 3D Slash, która zapewnia dostęp do rozszerzonego zestawu funkcji, w tym wyższej rozdzielczości, szerszej palety kolorów i narzędzi do zarządzania projektami.

Dla jakiej grupy użytkowników jest utworzone to oprogramowanie? Dla początkujących, poszukujących zabawnego i łatwego do opanowania programu, który usprawni przejście od modelowania 3D, do drukowania 3D.

Gdzie mogę je znaleźć? 3D Slash

Wings 3D, to projekt, który został zainicjowany w społeczności w 2001 roku, oferując pełen zestaw przydatnych narzędzi, bez odstraszania początkujących.

Prezentując uproszczone wprowadzenie do modelowania 3D, Wings 3D wykorzystuje kontekstowy interfejs użytkownika, który pokazuje tylko odpowiednie opcje w zależności od wybranego narzędzia. Ten interfejs sprawia, że ​​program jest łatwo przyswajalny dla początkujących. Możesz nawet uzyskać opis każdego elementu menu, po najechaniu na niego kursorem.

Wings 3D jest wyposażony w szereg zaawansowanych funkcji, które są zaskakująco intuicyjne, w tym AutoUV, która umożliwia użytkownikom łatwe mapowanie obrazów i tekstur na model 3D. Oczywiście zawiera również proste narzędzia, takie jak przesuwanie, skalowanie, obracanie, wyciąganie, fazowanie i spawanie, a także możliwość rzeźbienia, odbicia lustrzanego, gięcia, stosowania maskowania magnetycznego i wiele innych.

I na końcu, aczkolwiek nie jest to oczywiście najmniej istotne: rozległa społeczność tworzy kopie zapasowe tego oprogramowania do modelowania 3D. Ułatwia to naukę programu, łączenie się z innymi oraz pozostawanie na bieżąco z nowościami.

Czy to oprogramowanie będzie dobrym wyborem? TAK: jeśli jesteś osobą początkującą, poszukującą dużego wyboru narzędzi i łatwego w obsłudze interfejsu.

Gdzie mogę je znaleźć? Wings 3D

Inna opcja, która jest bardziej narzędziem do rzeźbienia 3D, niż programem CAD: Leopoly jest bezpłatną platformą przeglądarkową, stworzoną przez zSpace. Jest idealny dla początkujących i studentów, którzy chcą nauczyć się sztuki tworzenia, dostosowywania i drukowania 3D własnych modeli.

Leopoly jest niezwykle łatwy w nauce i obsłudze, wyposażony w prosty interfejs i dostępne narzędzia.Użytkownicy mogą zacząć od kulki gliny lub innych podstawowych kształtów i tworzyć własne projekty poprzez rzeźbienie, malowanie, wytłaczanie i wiele innych.

Stamtąd nowo utworzone modele, można przygotować do drukowania i wysłać bezpośrednio do drukarki 3D. Użytkownicy Leopoly mają również dostęp do w pełni zintegrowanej biblioteki, zawierającej projekty, na bazie których można tworzyć nowe spersonalizowane modele.

Istnieje również program nauczania, zaprojektowany przez zSpace do celów edukacyjnych, który prowadzi studentów i początkujących przez podstawy modelowania 3D. Poza narzędziem Leopoly Maker, firma oferuje również konfigurator produktów, narzędzie do modelowania ShapeLab VR i inne rozwiązania, które przeniosą Cię w złożony świat 3D.

(Video) [Blender Tutorial] Jak ściągnąć, zainstalować i ustawić Blendera :D

Dla jakiej grupy użytkowników zostało utworzone to oprogramowanie? Dla studentów i początkujących, szukających narzędzi do modelowania 3D, które jest wysoce dostępne i przygotowane do drukowania 3D.

Gdzie mogę je znaleźć? Leopoly

Wszyscy mamy miłe wspomnienia z dzieciństwa z klockami LEGO, a co, jeśli możesz przenieść te odwieczne klocki do cyfrowego świata? BlocksCAD, to bezpłatne narzędzie do modelowania 3D, które upraszcza intensywną naturę OpenSCAD, łącząc kolorowe klocki z kodem.

BlocksCAD, opracowany w celu ułatwienia dzieciom modelowania 3D za pomocą kodowania opartego wyłącznie na skryptach, jest doskonałym narzędziem edukacyjnym dla osób, które chcą zastosować bardziej zaawansowane podejście do CAD.W BlocksCAD wszystkie polecenia są reprezentowane przez kolorowe bloki ułożone w stos jak LEGO.Gdy jesteś zadowolony ze swojej pracy, możesz wyrenderować model 3D, aby go obejrzeć.Gotowy projekt można zapisać w formacie OpenSCAD lub STL.

Chociaż BlocksCAD jest przeznaczony dla studentów i początkujących, jest nieco trudniejszy niż niektóre inne narzędzia do modelowania 3D na naszej liście.Musisz połączyć bloki kodu w spójny sposób, aby stworzyć odpowiedni obiekt 3D.

Jednak, gdy zdobędziesz podstawową znajomość języka BlocksCAD, w końcu będziesz mógł przetłumaczyć te umiejętności na OpenSCAD. BlocksCAD jest uproszczoną wersją, dzięki której nauczysz się, które bloki kodu są ze sobą kompatybilne, pomagając użytkownikom zrozumieć, w jaki sposób pewne zmiany w kodzie wpływają na wynik modelu 3D.

Czy to oprogramowanie będzie dobrym wyborem? TAK: jeśli jesteś studentem lub osobą początkującą, która chce korzystać z OpenSCAD, ale najpierw musi nauczyć się korzystać z kodowania do tworzenia modeli 3D.

Gdzie mogę je znaleźć? BlocksCAD

Licencja: Tekst „ Top 10 darmowego oprogramowania do modelowania 3D dla początkujących” autorstwaAll3DPjest objęty licencjąCreative Commons Uznanie autorstwa 4.0.

Źródło: https://all3dp.com/

10 najlepszych darmowych programów do modelowania 3D dla początkujących (12)

Zapisz się na newsletter

Bądź na bieżąco! Otrzymuj najświeższe informacje z branży druku 3D dostarczane prosto na Twoją skrzynkę email.

Rejestrując się, wyrażasz zgodę na nasze Warunki użytkowania i Politykę prywatności. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

(Video) NAJLEPSZE DARMOWE PROGRAMY DO ANIMACJI

FAQs

W jakim programie robić projekty 3D? ›

Na początek nauki modelowania 3D dobrze sprawdzą się Tinkercad i SketchUp. Dla zaawansowanych użytkowników - Blender i FreeCAD powinny zaciekawić ogromem dostępnych opcji. Meshmixer może być opcją pośrednią aczkolwiek w naszym zestawieniu również zaliczamy go do programów zaawansowanych.

Jak zrobić model 3D do drukarki? ›

Do stworzenia modelu 3D nie trzeba posiadać wysoce wyspecjalizowanego a co za tym idzie drogiego oprogramowania do modelowania. Można skorzystać z darmowych programów jakich jak blender lub sketchup online. Jednak wykonanie dobrego wizualnie modelu może nie być równoznaczne z modelem dostosowanym pod druk 3D.

Jaki program do STL? ›

 • Design Spark Mechanical.
 • edycja STL.
 • FreeCAD.
 • MeshLab.
 • MeshMixer.
 • SketchUP.
3 Feb 2016

Co zamiast fusion360? ›

SolveSpace jest całkowicie darmowy i dostępny na różnych platformach, w tym Windows, Mac i Linux. Pod względem funkcji SolveSpace jest niezwykle podobny do Fusion 360 i stosunkowo dobrze sprawdza się jako alternatywa open source.

W jakim programie projektować? ›

Kazaplan. Kazaplan to łatwy i intuicyjny program do projektowania bez konieczności pobierania oprogramowania na swój komputer. Za pomocą logowania online podejrzymy swój projekt z każdego miejsca i na dowolnym sprzęcie.

Jak nauczyć się grafiki 3D? ›

W internecie dostępnych jest wiele kursów dla grafików. Osoby początkujące powinny zdecydować się na kurs podstaw grafiki 3D, na którym można zdobyć szeroką wiedzę teoretyczną, ale także opanować różne programy do tworzenia grafiki, np. Blender 3D.

Do czego służy program Tinkercad? ›

Tinkercad to bezpłatna, łatwa w obsłudze aplikacja do projektowania 3D, elektroniki i kodowania. Nauczyciele, dzieci, hobbyści i projektanci korzystają z niej, wyobrażając sobie, projektując i tworząc naprawdę wszystko!

Jak zrobić model 3D ze zdjęcia? ›

Aplikacja Autodesk 123D Catch przeznaczona jest do generowania modeli 3D na podstawie wykonanych zdjęć obiektu. Czego spodziewaliśmy się po tym programie, przystępując do testu? Nazwa aplikacji podpowiada, że praca z nią jest łatwa i szybka.

Czy da się zarobic na druku 3D? ›

Zarobki operatora drukarki 3D są uzależnione m.in. od doświadczenia, specjalizacji, a także wielkości firmy. Według portali zbierających informacje o zarobkach drukarzy, przeciętne wynagrodzenie osób na tym stanowisku to około 4800 złotych brutto miesięcznie. Jednak ponad 25% drukarzy zarabia więcej.

Czy modelowanie 3D jest trudne? ›

Na czym polega modelowanie budynków w technologii 3D? To trudna sztuka, która jest ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem projektowania. Polega na tworzeniu i modyfikowaniu obiektów geometrycznych w trójwymiarze.

Jak zrobić swój pierwszy projekt do druku 3D? ›

Do wykonania projektu 3D można użyć w zasadzie dowolnego programu do modelowania 3D. Może to być profesjonalne oprogramowanie jak Autodesk Inventor, dużo prostszy, open-source'owy FreeCad lub nawet darmowa aplikacja działająca w przeglądarce, jak Autodesk 123D lub prościutki Tinkercad.

Czym się drukuje w drukarce 3D? ›

Drukowanie przestrzenne, czyli inaczej 3D polega na tworzeniu, za pomocą specjalnych drukarek, trójwymiarowych przedmiotów. Podstawą druku jest trójwymiarowy projekt komputerowy. Drukarki tworzą przedmiot za pomocą takich materiałów jak żywica światłoutwardzalna, ABS, nylon, PLA, carbon i wiele innych.

Jak modyfikować STL? ›

Krok 1: Otwórz plik STL i przekonwertuj go na model bryłowy
 1. Otwórz FreeCAD i utwórz nowy dokument, klikając Plik> Nowy .
 2. Kliknij Plik> Importuj i wybierz obiekt, który chcesz zmodyfikować. ...
 3. Zmień swój stół warsztatowy na część .
 4. Wybierz importowany obiekt w oknie Model . ...
 5. Teraz kliknij Część> Utwórz kształt z siatki .
3 Jan 2020

Jak podzielić model 3D? ›

Windows 3D Builder: Otwórz STL w Windows 3D Builder. W „Edit” wybierz funkcję podziału, aby pokazać płaszczyznę cięcia w modelu. Możesz obracać płaszczyznę cięcia, pod dowolnym kątem wzdłuż trzech osi i przesuwać ją, aby ciąć w określonym położeniu.

Czy Fusion jest darmowy? ›

Pod pewnymi warunkami można korzystać z tego systemu nieodpłatnie. Osoby wykorzystujące Fusion 360 do celów osobistych lub uczniowie mogą korzystać z Fusion 360 nie płacąc nic za licencję. Oczywiście wykluczone jest tutaj zastosowanie komercyjne.

Czym się rozni Fusion 360 od Inventora? ›

Główne różnice. Fusion 360 to kompletne narzędzie CAD, CAM i CAE, Inventor to tradycyjne oprogramowanie CAD. Fusion 360 jest wyposażony w integracje pozwalające na komentowanie, historie zmian, używanie online i offline i wiele więcej, Inventor nie.

Do czego służy program Fusion 360? ›

Fusion 360 to platforma oprogramowania do modelowania 3D, CAD, CAM, CAE i PCB w chmurze umożliwiająca projektowanie i wytwarzanie produktów.

Jak zaprojektować pokój za darmo? ›

Darmowe programy do projektowania wnętrz – TOP 10
 1. SketchUp.
 2. Sweet Home 3D.
 3. Online Room Planer.
 4. Kazaplan 3D.
 5. HomeByMe.
 6. Home Styler.
 7. Ikea Home Planner.
 8. Roomstyler.
16 Nov 2022

Ile kosztuje projekt pokoju w IKEA? ›

Projektowanie wnętrza 599 zł/ 2 potkania po 60 min. Projektowanie mieszkania 1599 zł/4 spotkania po 60 min.

Czy można samemu wykonać projekt domu? ›

Profesjonalny projekt domu, z uwzględnieniem wszystkich detali, jest w stanie wykonać tylko doświadczony architekt. Stworzony na własną rękę projekt domu może jednak okazać się bardzo przydatny w kreowaniu ostatecznego projektu – zaprezentowany architektowi ułatwi mu dalszą pracę.

Ile zarabia grafik 3D w Polsce? ›

Według Payscale Polsce roczne przeciętne zarobki grafika 3D plasują się na poziomie 61,042 zł. Natomiast wraz ze wszystkimi możliwymi dodatkami może to być nawet kwota w wysokości do 142 tys. zł rocznie.

Ile zarabia poczatkujacy grafik 3D? ›

Grafik 3D na poziomie początkującym, czyli osoba mająca mniej niż 3 lata doświadczenia, może liczyć na całkowite wynagrodzenie sięgające średnio 2 410 zł brutto miesięcznie. Posiadając od 4 do 9 lat doświadczenia i pracując jako Grafik 3D, można liczyć na zarobki rzędu 5 320 zł.

Ile średnio zarabia grafik 3D? ›

4 000 złotych brutto miesięcznie. Z kolei starsi specjaliści zarabiają od ok. 6 000 do nawet 10 000 złotych (tak wynika m.in.

Czy TinkerCAD jest darmowy? ›

TinkerCAD. TinkerCAD to łatwe w użyciu i darmowe oprogramowanie do modelowania 3D, stworzone przez Autodesk. Dzięki przyjaznemu interfejsowi i mnóstwu zasobów edukacyjnych, TinkerCAD został zaprojektowany do celów edukacyjnych, szczególnie dla dzieci i osób bez doświadczenia z oprogramowaniem do modelowania 3D.

Jak wlaczyc tryb 3D Autocad? ›

W pierwszej kolejności kliknij w znajdującą się w prawym dolnym ikonkę rogu ekranu koła zębatego i zaznacz opcję Modelowanie 3D. Zauważysz, że zmieniły się narzędzia dostępne w menu górnym. Teraz możesz za ich pomocą tworzyć trójwymiarowe obiekty.

Jak wyciąć otwór w TinkerCAD? ›

Kliknij lewym przyciskiem myszy graniastosłup o podstawie sześciokątnej, aby go wybrać, a następnie w oknie inspektora w prawej górnej części okna edytora wybierz opcję Otwór.

Jak zmienić obraz 2d na 3D? ›

Co musisz zrobić? Po prostu znajdź odpowiednie zdjęcie lub obrazek!
...
Plik STL można wygenerować używając strony http://3dp.rocks/lithophane/.
 1. Na górnym pasku kliknij na „Images” i przeciągnij wybrane zdjęcie do okienka. ...
 2. Model 3D powinien zostać wygenerowany automatycznie po przesłaniu zdjęcia.
5 Oct 2018

Jaki format pliku do drukarki 3D? ›

Podstawowym rozszerzeniem, które od lat 80-tych dominuje w projektowaniu do druku 3D, jest format . STL, gdzie obiekt przestrzenny reprezentowany jest przez siatkę trójkątów (tzw. teselacja), aproksymujących naszą geometrię.

Jak zrobić obiekt 3D? ›

Aby zrobić sześcian, walec czy inny podstawowy obiekt 3D, przejdź do menu obiektów 3D i wybierz jeden z szablonów. Wybierz obiekt 3D, który chcesz użyć w projekcie, a następnie kliknij i przeciągnij w obszarze roboczym, aby utworzyć go natychmiast!

Ile kosztuje godzina pracy drukarki 3D? ›

Godzina pracy drukarki, przy dostarczeniu przez klienta modeli 3d w formatach: “. stp”, “. stl”, lub “. step.” kosztuje 11,50zł/h netto.

Jak zacząć zarabiać na druku 3D? ›

Na druku 3D zasadniczo można zarabiać na dwa sposoby: Drukując gotowe elementy w oparciu o modele 3D dostarczone przez klienta. Samodzielnie projektując i drukując elementy zgodnie z wytycznymi otrzymanymi od klienta.

Jak długo trwa drukowanie 3D? ›

Czas drukowania 3D zależy przede wszystkim od wybranego materiału: ABS (standardowy plastik) średni czas realizacji jest od 3 do 5 dni roboczych. Czas realizacji może być większy 1-2 dni robocze gdy wydrukowane elementy mają być klejone lub malowane.

Czy warto zostać grafikiem 3D? ›

Graficy 3D bez najmniejszych kłopotów mogą wykonywać swoją pracę w trybie home office, podejmując współpracę z firmą z dowolnej lokalizacji na świecie. Jest to więc zawód zarówno dla tych, którzy preferują stałe zatrudnienie na podstawie umowy, jak i dla freelancerów.

Co można zrobić w programie Blender? ›

Blender – wolne i otwarte oprogramowanie do modelowania i renderowania obrazów oraz animacji trójwymiarowych o niekonwencjonalnym interfejsie użytkownika. Umożliwia także tworzenie prezentacji interaktywnych (np. gier) na własnym silniku graficznym (istnieje osobny program pozwalający uruchamiać takie prezentacje).

Na czym polega projektowanie 3D? ›

Polega ono na tworzeniu trójwymiarowych obiektów geometrycznych za pomocą specjalnego oprogramowania komputerowego. Przy pomocy najnowszych programów graficznych możliwe jest wykonanie projektów niemożliwych do zrealizowania za pomocą technologii 2D.

Ile kosztuje drukarka w 3D? ›

Do użytku domowego wystarczy niewielkie urządzenie, którego cena oscyluje wokół 1000 – 5000 zł. Bardziej zaawansowane drukarki, przystosowane do małych i średnich firm oferują znacznie więcej możliwości, w tym wielkość wydruków i używane materiały. Wtedy cena może wynieść 28000 zł.

Jaki komputer do druku 3D? ›

Jakie parametry powinien posiadać komputer do projektowania druku 3D? Szukając procesora do renderowania 3D, należy celować w modele o dużej liczbie rdzeni, np. 8. Również ważne jest taktowanie, które musi być wysokie – na poziomie minimum 3 GHz.

Ile kosztuje długopis 3D? ›

Cena długopisu 3d bezprzewodowy

Nie jest to tak wygórowana cena, jak za drukarkę, ale też nie zapłacimy na tyle mało, jak za zwykły długopis. Pamiętajmy o tym, że jednak jest to nowość technologiczna, która cały czas się rozwija, więc ceny rozpoczynają się od około 60 zł, w górę idą do nawet 230 zł.

Ile kosztuje drukarka atramentowa? ›

Ceny drukarek atramentowych zaczynają się już od 200-300 złotych. Górna granica to nawet kilkanaście tysięcy złotych za profesjonalny sprzęt.

Dlaczego drukowanie modeli szklanych jest bardzo trudne? ›

W swoim artykule o druku 3D z szkła Wojtek Lipiński tłumaczył, dlaczego tak trudne jest uzyskanie przezroczystych wydruków 3D ze szkła: „Szkło jest plastyczne tylko w bardzo wysokiej temperaturze, a w przypadku prób druku technikami SLA albo DIW uzyskuje się cząstki krzemionki unieruchomione w polimerowej matrycy.

Jak wygląda plik STL? ›

Plik STL składa się z serii połączonych trójkątów (jest to tzw. parkietaż), które opisują geometrię powierzchni projektu 3D. Przy użyciu takiego pliku można wydrukować prototyp modelu za pomocą standardowej drukarki 3D.

Jak przekonwertować STL na STP? ›

Generalnie można to zrobić w takich programach jak Rhinoceros, Geomagic albo SpaceClaim. DesignSpark Mechanical z dodatkiem Exchange też to potrafi. Ale wszystkie te programy niestety trochę kosztują. Z darmowych raczej nic się nie znajdzie.

Jak otworzyć plik STL w AutoCAD? ›

Kroki konwersji
 1. Przejdź do konwertera online.
 2. Kliknij na „Choose” i wybierz pliki STL z Twojego komputera. ...
 3. Wybierz format docelowy jako DXF i naciśnij przycisk „Convert”.
 4. Po zakończeniu strona zostanie odświeżona i pojawi się link do pobrania.
 5. Pobierz plik i otwórz go bezpośrednio w programie AutoCAD.
2 Jun 2021

Jak zrobić model do drukarki 3D? ›

Do stworzenia modelu 3D nie trzeba posiadać wysoce wyspecjalizowanego a co za tym idzie drogiego oprogramowania do modelowania. Można skorzystać z darmowych programów jakich jak blender lub sketchup online. Jednak wykonanie dobrego wizualnie modelu może nie być równoznaczne z modelem dostosowanym pod druk 3D.

W czym otworzyć plik STL? ›

MeshLab
 • 3D-Tool Free Viewer.
 • GLC-Player.
 • MeshLab.
 • Pleasant3D.
 • podgląd stl.
 • SchareCAD.
 • STLView.
 • ViewSTL.
6 Mar 2016

Jak przygotować projekt do druku 3D? ›

W przypadku technologii FDM, aby mieć pewność, że most zostanie wydrukowany prawidłowo powinien mieć długość maksymalnie 10 mm. Mosty większej długości powinien zostać wyposażony w podpory, zgodnie z zasadą YHT. W przypadku druku 3D z metalu analogiczna wartość dla mostu wynosi 2mm.

Jak zrobić projekt w 3D? ›

Do wykonania projektu 3D można użyć w zasadzie dowolnego programu do modelowania 3D. Może to być profesjonalne oprogramowanie jak Autodesk Inventor, dużo prostszy, open-source'owy FreeCad lub nawet darmowa aplikacja działająca w przeglądarce, jak Autodesk 123D lub prościutki Tinkercad.

Na czym polega grafika 3D? ›

Grafika 3D (grafika trójwymiarowa) – nazwa jednej z dziedzin grafiki komputerowej, zajmującej się głównie wizualizacją obiektów trójwymiarowych. Nazwa pochodzi od angielskiego sformułowania Three-Dimensional Graphics.

Jak przerobić plik STL? ›

Plik [File] > Zapisz jako… [Save as…] > Zapisz jako typ [Save as type] (wybrać z listy) STL > (dodatkowo możliwe) Opcje > pozwalające wybrać typ danych wyjściowych, rozdzielczość siatki trójkątów (odchylenie, kąt). > Nadać nazwę i zapisać w miejscu docelowym.

Czy druk 3D jest trudny? ›

Druk 3D jest powolny

Nawet jeżeli nie zależy nam na jakości, wydruk o rozmiarze większym niż pudełko zapałek trwa min. kilkadziesiąt minut. Nie wynika to z ograniczeń sprzętowych lub jakościowych lecz ze specyfiki samej technologii przyrostowej.

Ile zarabia grafik 3D? ›

Według Payscale Polsce roczne przeciętne zarobki grafika 3D plasują się na poziomie 61,042 zł. Natomiast wraz ze wszystkimi możliwymi dodatkami może to być nawet kwota w wysokości do 142 tys. zł rocznie.

Jak zacząć przygodę z grafika komputerowa? ›

Pierwsze kroki w grafice komputerowej to przede wszystkim znajomość prostych narzędzi oraz podstaw kompozycji. Doskonałym ćwiczeniem będzie tworzenie prostych projektów graficznych. Na pewno przydadzą się darmowe programy graficzne dostępne dla każdego, dające wiele możliwości.

Videos

1. 5 najlepszych darmowych programów do edycji filmów
(benchmarkpl)
2. NAJLEPSZE DARMOWE PROGRAMY DO RYSOWANIA!
(Prozure)
3. Podstawy modelowania 3D w AutoCAD
(techtutor pl)
4. NAJLEPSZE DARMOWE PROGRAMY DO GRAFIKI 😍
(Banach)
5. DARMOWE PROGRAMY DO PROJEKTOWANIA DOMU I WNĘTRZ 😱 | Najlepszy program do wizualizacji
(Różowym okiem)
6. Jaki silnik wybrać do TWORZENIA GIER?
(Dev Kacper)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Saturnina Altenwerth DVM

Last Updated: 02/17/2023

Views: 6127

Rating: 4.3 / 5 (64 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Saturnina Altenwerth DVM

Birthday: 1992-08-21

Address: Apt. 237 662 Haag Mills, East Verenaport, MO 57071-5493

Phone: +331850833384

Job: District Real-Estate Architect

Hobby: Skateboarding, Taxidermy, Air sports, Painting, Knife making, Letterboxing, Inline skating

Introduction: My name is Saturnina Altenwerth DVM, I am a witty, perfect, combative, beautiful, determined, fancy, determined person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.